Skip to main content

Kortcruise til Belgia med VIVA Cruises

Antwerpen
Düsseldorf
Altstadt, Düsseldorf
Grote Markt, Antwerpen
Brabo-fonten på Grote Markt, Antwerpen
Ruben-maleri, Antwerpen
Det vakre inngangspartiet til jernbanestasjonen i Antwerpen
Grand Place, Brussel
Grand Place, Brussel
Rådhuset og Mont des Arts-hagen i Brussel
Det kongelige slott i Brussel
Manneken Pis-fontenen, Brussel
Atomium, bygget til Verdensutstillingen i Brussel i 1959. Forestiller enhetscellen til krystallisk jern, forstørret 164 milliarder ganger
Den belgiske 'nasjonalretten' Moule-Frites
Grand Place, Brussel
Nijmegen


En kort storbyferie er populært, men hva med å ta et minicruise hvor du kan oppleve flere historiske og interessante byer på én reise? Cruiset starter og ender i Düsseldorf, og i løpet av turen besøker vi Antwerpen, Brussel og Nijmegen. På vei fra den ene byen til den andre, nyter vi det gode livet om bord på VIVA Cruises elegante femstjerners skip, hvor både helpensjon, drikkevarer og tips er inkludert. Selv på et kort cruise kan man oppleve mye!

ALL INCLUSIVE CRUISE

Høydepunkter

  • Gamlebyen i Düsseldorf
  • Markedsplassen Grote Markt i Antwerpen
  • Belgias hovedstad, Brussel
  • Nijmegen – Nederlands eldste by
Fritekstsøk

Dagsprogram

  • Dag 1: Oslo – Düsseldorf

    Du møter Elite Travels reiseleder på flyplassen og sammen flyr vi til Düsseldorf. Videre med buss til skipet, som ligger ved kai sentralt i byen. Vi sjekker inn og finner oss til rette i lugaren og om bord.
    Düsseldorf er nest største by i Nordrhein-Westfalen, Tysklands mest folkerike delstat. Sentrum ligger på østsiden av Rhinen, og langs elven er det anlagt en 1,5 kilometer lang elvepromenade. Den gamle bykjernen, Altstadt, ligger ned mot elven, i gåavstand fra der skipet ligger ved kai. Her er det gågater, små torg, hyggelige butikker og mange barer og spisesteder.

    Klokken 16 kaster skipet loss og cruiset på Rhinen begynner. Før middag inviteres vi til en velkomstdrink i salongen, hvor cruisesjefen ønsker oss velkommen om bord og presenterer kapteinen og hans mannskap.

    Düsseldorf
  • Dag 2: Antwerpen

    Vi nyter en rolig morgen om bord mens skipet seiler gjennom det flate elvedeltaet i Nederland og Belgia. Ved lunsjtid ankommer vi Antwerpen, Belgias største by, som ligger ved elven Schelde. I hjertet av den gamle bydelen ligger torget Grote Markt, omkranset av rådhuset fra 1560 i italienskinspirert renessansestil og velholdte laugshus. Midt på torget står Brabo-fontenen med statuen Handwerper (Håndkasteren), som ifølge sagnet skal ha gitt byen navn. Den flamske maleren Rubens (1577–1640) levde mesteparten av sitt liv i Antwerpen, og i byens katedral kan man beundre noen av hans mest kjente verker. Vakre glassmalerier og statuer bidrar til katedralens omdømme som en av de fineste i Europa. Under første halvdel av 1500-tallet var Antwerpen Europas viktigste by for handel og økonomi. Sukker, krydder, gull, sølv og edle stener ankom sjøveien. Antwerpen er fremdeles Belgias største havneby, og i tillegg er byen kjent som verdens diamanthovedstad.

    Cruiset fortsetter sent om kvelden.

    Statue av Rubens foran Vår Frues katedral. Antwerpen
  • Dag 3: Brussel

    I dag skal vi besøke Brussel, hovedstaden i Belgia, men også Den europeiske unions hovedstad. Skipet legger til kai litt utenfor selve byen. Ta en taxi inn til sentrum eller melde deg på en utflukt arrangert av skipet.

    Vakre Grand Place er kanskje den mest berømte severdighet i Brussel. Den UNESCO-vernede plassen er omkranset av gamle laugshus fra 1600-tallet, deriblant byens vakre rådhus. Noen få kvartaler fra Grand Place kan du se den ikoniske fontenen Manneken Pis fra 1600-tallet, med en bronsestatue av en liten gutt som tisser. I smågatene rundt Grand Place er det mange hyggelige kafeer, barer og restauranter hvor man kan nyte et glass lokalt brygget øl. Belgisk konfekt er verdenskjent og kanskje den perfekte suveniren å ta med hjem?

    Ved lunsjtid seiler skipet videre, med kurs for Nederland.

    Grand Place i Brussel
  • Dag 4: Nijmegen

    Igjen får vi en avslappende morgen om bord. Ta en tur på soldekket, eller finn et sted med utsikt i salongen. Midt på dagen ankommer vi Nijmegen, Nederlands eldste by med røtter tilbake til romertiden da det ble anlagt en romersk militærleir her. Sentrum av Nijmegen er godt bevart med hyggelige handlegater, et lite torg og den gotiske Sint-Stevens-kirken fra 1200-tallet. Ta en pause på en av kafeene på torget og se på folkelivet. Eller lån en av skipets sykler og ta en sykkeltur langs elven. Det er få steder som er bedre tilrettelagt for sykling enn i Nederland.

    Om kvelden legger skipet ut på siste etappe av cruiset.

    Nijmegen
  • Dag 5: Düsseldorf – Oslo

    Vi er tilbake i Düsseldorf om morgenen, og etter en god frokost tar vi farvel med skipet. Avhengig av flyavgang blir vi enten kjørt direkte til flyplassen, eller vi får noen timer til å utforske Düsseldorf. Direktefly tilbake til Oslo.

    Düsseldorf – Oslo
  • Viktig informasjon

    Forbehold
    Elver er naturbaserte, og det kan skje uforutsette endringer i vannstanden. Rederiet forbeholder seg retten til å forandre seilingsrute, tider og program ved behov.

    Helse
    Det er den reisendes ansvar å være i god nok fysisk form til å kunne delta på turen. På mange flyplasser kan det være langt å gå – både på selve flyplassen, men også fra bagasjeutleveringen og til transferbussen. Alle må kunne håndtere sin egen bagasje og reise uten behov for assistanse. Elvecruise er ikke tilrettelagt for bevegelseshemmede eller personer med gangbesvær. På utfluktene kan det være mye gåing, ofte på brostein eller annet ujevnt underlag. Dette kan også gjelde utflukter som er med buss. Alle deltagere må klare å følge gruppen i vanlig tempo på flyplassen og på utfluktene. Selv om mange skip har heis, kan det allikevel være trapper mellom noen av dekkene.

    Flytider
    Informasjon om flyselskap og klokkeslett i programmet og bekreftelsen er foreløpige, og endringer kan forekomme. Endelige flytider vil stå i reisedokumentene som sendes ut to-tre uker før avreise.

VIVA All-Inclusive

VIVA Cruises er alt dette inkludert:

  • Helpensjon om bord: frokostbuffé og fire-retters meny til lunsj og middag
  • Fleksible spisetider – spis når du vil innen restaurantens åpningstider
  • Om bord er det to eller tre restauranter du kan velge mellom, alle med egen meny. Det koster ikke noe ekstra å spise på de ulike spisestedene
  • Fri bordsetning – velg selv hvor du vil sitte, og med hvem
  • Alkoholfrie drikkevarer (mineralvann, brus, juice, mocktails, kaffespesialiteter, te og varm kakao)
  • Alkoholholdig drikke (musserende vin, hvitvin, rødvin, rosévin, champagne, aperol, ulike typer øl, drinker, cocktails, sprit og likører)
  • Ettermiddagste i salongen, én gang i løpet av cruiset, med utvalgte sandwicher, scones, makroner, muffins og ulike tetyper
  • En flaske musserende vin i lugar ved ombordstigning
  • Minibar med daglig påfyll av brus og øl
  • Gjenbruksdrikkeflaske (én pr. person) til påfylling av vann i løpet av cruiset. Flasken kan tas med hjem som suvenir
  • Nespresso-kaffemaskin på lugaren
  • Skjønnhetsprodukter fra Rituals
  • Tips til besetningen
  • Wi-Fi
  • Vox-audiosystem til bruk på utfluktene
  • Lunsj i Le Bistro
  • Ettermiddagste i salongen
  • Skjønnhetsprodukter fra Rituals
  • Nespresso kaffemaskin i lugaren
  • Minibar med daglig påfyll
  • Skipet har sykler til utlån
  • VIVA Cruises - Enjoy the Moment!

Prisinfo

Alt dette er inkludert

  • Fly Oslo–Düsseldorf t/r
  • Flyskatter
  • Transport flyplass–skip t/r   
  • Fire netters cruise i utvendig lugar
  • Havneavgifter
  • Helpensjon om bord fra middag første dag til frokost siste dag  
  • Alle drikkevarer om bord, både i restauranten og i baren
  • En flaske musserende vin i lugaren ved ombordstigning
  • Ettermiddagste servert i salongen én gang i løpet av cruiset
  • Minibar i lugaren med daglig påfyll
  • Skjønnhetsprodukter fra Rituals
  • Tips til besetningen
  • Norsk reiseleder fra Elite Travel

 

Prisen inkluderer ikke

  • Utflukter
  • Reise- og avbestillingsforsikring

 

Utflukter
En oversikt over utfluktene som tilbys i løpet av cruiset er ikke klart fra rederiet ennå. Straks vi får informasjon om utfluktene, vil vi åpner for muligheten til å forhåndsbestille utflukter. Siste frist for forhåndsbestilling er 45 dager før avreise. Alternativt kan utfluktene kjøpes om bord. Utfluktene er med engelsktalende lokalguider.

DatoAvreisestedReisemålAntall netterLedige plasserFra-pris

Oktober 2025

15.10OsloKortcruise til Belgia med VIVA Moments 5* / All-Inclusive4Mer enn 414 390,-Bestill

Mars 2026

16.03OsloKortcruise til Belgia med VIVA Enjoy 5* / All-Inclusive4Mer enn 412 990,-Bestill

Skip

MS Viva Enjoy
Viva Enjoy er det nyeste skipet til Viva Cruises, og søsterskipet til Viva Two. Skipet har en avslappende luksuriøs atmosfære, og gjennomført design i nordisk stil. All-Inclusive konseptet om bord bid...
MS VIVA Moments
VIVA Moments er et elegant femstjerners skip med en avslappende luksuriøs atmosfære, og et All-Inclusive konsept som bidrar til å gjøre reisen ekstra behagelig. Fasilitetene om bord inkluderer restaur...
Hvorfor velge Elite Travel?
✓ Kunnskapsrik turoperatør med solide eiere
✓ Ansatte med lang fartstid fra bransjen
✓ Gruppeturer med sosialt fellesskap
✓ Reiser for engasjerte voksne
✓ Dyktige norske reiseledere
Kontakt oss
Adresse:
Elite Travel AS
Grensen 15
0159 Oslo